קלה להשגה, או, יודעת מה היא רוצה

האם יש דבר כזה, אישה קלה להשגה או קשה להשגה? האם בכלל אלו המושגים שאנו צריכים להשתמש בהם, והדרך בה אמורים אנו להתייחס לנשים – כמשהו שצריך להשיג?

לא קלה ולא קשה. פשוט אני + חברה. (צילום: לנור טירס)

לא קלה ולא קשה. פשוט אני + חברה. (צילום: לנור טירס)

שעת סיפור:
כשהתחלתי להתנסות מינית זה לא היה מרצון. בהיותי בת 13 חוויתי את הנשיקה הראשונה שלי ואין שום דרך לתאר אותה מלבד לאמר שהייתה נוראית. לא התעניינתי בבחור, הוא היה דוחה בעיניי והרגשתי כאילו כלב מלקק אותי ולא גבר (נער) מנשק אותי.
אני מניחה שבעיניי אותו כלב, הייתי קלה להשגה. למה? כי לא ידעתי לאמר 'לא'. האם זה נכון? לא. נערה בת 13, חסרת נסיון שעד שנה לפני הייתה דתיה. לא רציתי, אך לא ידעתי גם לאמר 'לא'. לכשלמדתי לאמר 'לא' והעפתי בהנף יד כל חוצפן שחשב שאם הוא חפץ בי, הרי ברור שאני חפצה בו גם-כן, נתפסתי בעיניי חלק כקשה להשגה. למה? כי סרבתי למישהו. האם זה נכון? גם לא. אומנם היו לא מעטים שלא התעניינתי ביחסים עימם, אך אין זה אומר שלא היו כלל. וכמובן שבמקביל, היו כאלה שלא היססתי לזנק עליהם ביום  הכרותינו.

לא ברור לי מדוע אנשים נוקטים בגישה אשר מעוותת את אופיים של אנשים.

ככה אתם נראים לנו לפעמים.

ככה אתם נראים לנו לפעמים.

למה זה טוב?
תפסיקו לנסות להגן על האגו השברירי שלכם, הוא לא שווה כל-כך הרבה. במקום זאת, העריכו את עצמכם מספיק בשביל להיות מסוגלים להבין שמישהי דחתה אתכם כי אינה מעוניינת בכם ספציפית (ולא כי תקוע לה מקל בתחת) מבלי להתערער.
כשהאמת יוצאת במקום להמחק תחת זהות בדויה, ניתן לראות דברים כמו שהם. למשל,  יכול להיות שהסיבה בעקבותיה לא נמשכה אלייך, היא כי אתה לא נקי מספיק. אם במקום לקטלג אותה תפעיל מעט את הראש, אולי תגלה זאת. ובמידה ובא לך לעשות משהו לגבי זה, למען מקרי עתיד, תוכל לעשות זאת ולגשת למלאכה. יאללה למקלחת!

אבולוציית מוח. התפתחת? תוכיח.

אבולוציית מוח. התפתחת? תוכיח.

איך עושים את זה?
נשים וגברים כאחד, אנא שננו את הנקודות הבאות: העובדה שאישה מסרבת לגבר, לא הופכת אותה לקשה להשגה, והעובדה שאישה שוכבת עם גבר באותו היום שפגשה אותו, לא הופכת אותה לקלה להשגה
אנחנו בני-אדם, ומתוך-כך, גם עובדים אחרת. אנחנו לא נמשכים אוטומטית לכל בני המין השני, בהנחה שאנחנו סטרייטים. כמו שלסביות והומואים לא נמשכים לכל בני-מינם, ובי-סקסואלים לא נמשכים לכלל האנושות.
לאישה יש זכות לסרב לך, או לזנק עלייך בתשוקה מבלי לזכות בשם גנאי (לכאן-או-לכאן).

יש נשים בעלות תאבון מיני גבוה, כמו שיש גברים בעלי תאבון מיני גבוה. ויש גברים בעלי תאבון מיני נמוך, כמו שיש נשים בעלות תאבון מיני נמוך. אף אחד מהשניים (וגם כל מה שבין לבין) לא 'בסדר' או 'לא בסדר'. הם פשוט ככה, תנו להם להיות.

רשומה זו מוקדשת לכל הנשים והגברים ככלל, ולעומר דובדבני בפרט, מי יתן ותמצא אותה כפיצוי ראוי לזוהמה שפורסמה ב-'mako' לפני כחודש.

16 מחשבות על “קלה להשגה, או, יודעת מה היא רוצה

 1. את שמה תמונה כזו בפוסט,שלך בהלבשה תחתונה וורודה,ומצפה שאנשים יקראו את מה שכתבת? 😛
  ואני ממש מזדהה!! בתור אחת שקשה לה עם הסטיגמות האלה,אני ממש מעריכה אנשים שלא קופצים למסקנות….

 2. כל התפיסה של ״קשה״ או ״קלה״ היא פשוט ביטוי של קיטלוג ה״צייד״ את ה״ציד״ האם הזברה רצה מהר או לאט? ברגע שמשתחררים מתפיסת הציד המטופשת ומבינים שמשיכה היא עניין הדדי בין שני צדדים מסכימים, אין צורך להגדרות מטופשות שכאלה.

 3. אני, דווקא, לא מסכים. הרשומה הזאת מזכירה לי את מה שאני לא אוהב בטרנד של הפוליטיקלי קורקט. יש שורה אחת שאני מסכים איתה ב- 100%: "לאישה יש זכות לסרב לך, או לזנק עלייך בתשוקה מבלי לזכות בשם גנאי (לכאן-או-לכאן).", מה שמפריע לי הוא שאת מניחה שקלה להשגה או קשה להשגה או שניהם הם כינויי גנאי מתוך הכרח. מדובר בהגדרות "יבשות" – את צודקת שלאישה יש זכות לסרב וזכות לחשוק בגבר, ולכן זה בסדר להגדיר מישהי כ"קלה להשגה" (שמשמעותו היא לא ש"היא תקפוץ על כל אחד", אלא, למשל, שאם אתה מחפש מישהי בשביל סקס להלילה אז יש לך סיכוי איתה, בתנאי שתצליח לגרום לה להיות מעוניינת) או כ"קשה להשגה" (מה שאומר שאם אתה מחפש סקס הערב, איתה זה כנראה לא ייקרה, אבל אם אתה מחפש מערכת יחסים אם מישהי, אז אולי שווה להשקיע בה, שוב, בתנאי שאתה חושב שיש לך מה להציע לה).
  מה שאנחנו צריכים זה לא להפסיק לקרוא לניגרים ניגרים, כי ניגר זה כינוי גנאי. ואז להפסיק לקרוא לניגרים "שחורים", כי שחור הפך לכינוי גנאי, מאז שאסרנו על השימוש בניגר. ואז להפסיק לקרוא לניגרים "אנשים בעלי צבע" כי גם זה הפך לכינוי גנאי, מאז שאסרנו על השימוש במילה "שחור". ועוד מעט גם "אפרו-אמריקאים" יהיה עלבון על רקע גזעני ויוצא מהשפה האנגלית, ונמציא מונח מכובס חדש.
  הפיתרון הוא לא למצוא דרך אחרת לאמר דברים, ובטח שלא להימנע מלדבר עליהם בכלל (כי אנחנו חיים בעידן שבו לדבר על הרגלינו המיניים צריך להיות לגיטימי), אלא להפסיק להתייחס לדבר עצמו בגנאי.

  • דימה, אני מצטערת, אבל אני חושבת שפספסת את הכוונה שלי.
   זה-הוא אינו עניין של פוליטיקלי קורקט בעיניי. זה עניין של תפיסה לא נכונה של אנשים. אנחנו לא משהו להשגה. אנחנו בני-אדם. זה לא עניין של 'האם מיתירנות מינית נתפסת או לא נתפסת כשלילית', זה נושא שונה לחלוטין. יש הבדל מאוד גדול בין לאמר על מישהי ש'היא פתוחה להצעות' לבין לאמר ש'היא קלה להשגה'. ואגב, יש הבדל מאוד גדול בין לאמר משהו לא נכון על אופיה של מישהי, לבין לציין את צבע עורה. כך שהדוגמא שנתת כלל לא רלוונטית בעיניי.

   נסה לקרוא מחדש את הפוסט ולהבין (גם כי אתה מכיר אותי) שאין לי שום בעיה לדון או שאחרים ידונו בהרגליהם המיניים. אני פשוט סולדת מהגישה הזו שתופסת נשים כמשהו שרק 'מגיב ל' בהכרח ולא גם 'יוזם'.

   בנוסף, גם נשים שמחפשות מע' יחסים ולא סטוצים לפעמים רואות כי טוב והולכות על זה. לכן, זה נראה לי מגוחך להתייחס בגישה כזו, שמפרידה בצורה כה גסה בין אלה ש"כביכול" מחפשות סטוצים ואלה ש"כביכול" מחפשות מע' יחסים. לסיכום, אני כן חושבת שצריך למצוא דרך אחרת מ'קלה/ קשה להשגה', מכיוון שהדרך הזו אינה נכונה בעיניי.

   אז אם עדיין אינך מסכים איתי, אפשר לסכם שלא נסכים ולקוות שלפחות לא סבלת מהקריאה 😉

 4. אם יורדים עוד קצת לעומק הדברים מגיעים למסקנה ששורש התפיסה הזו הוא בתפיסה השוביניסטית-פטריאכלית. לפי התפיסה הזו הגבר מחפש סקס, והאישה נאלצת להחליף סקס בגבר שיקיים אותה, ייתן לה חום שהיא שווה.
  וכמובן שאסור לאישה שיהיה לה דחף מיני, לא מאוננת, חסודה, כמו הנסיכה מהאגדות.
  אם האישה "נותנת" בחינם, אז היא גם קלה, וגם שוברת את הסדר החברתי.

  מה כן? הלוואי והרשומה היתה משאירה טון שיכול לאפשר לגברים (ונשים) שלא נמשכו אליהם להרגיש בסדר ולא מקולקלים: הוא לא רצה אותך? בטח את לא הגיינית. יש לך שפם או שאת שמנה מדי.

  אני רוצה להאמין כשפלוני לא חושק באלמונית (או להיפך)…. זה כי הוא לא נמשך, לא פנוי, לא מתחשק לו וזהו. ואולי עבור גרשוני, היא תהיה הנהדרת בנשים.

  • אני מבינה את כוונתך, וממש לא חושבת שהסיבה לחוסר משיכה נובעת באופן מובהק מסיבות כגון זו שציינתי. הסיבה מאחורי הדוגמא הזו היא שרציתי להראות שלפעמים, אם נקשיב ולא רק נגיד 'היא עוברת משהו'/ 'לא בקטע של מע' יחסים'/ סתם לא מעוניינת בי' וכו', אולי נלמד משהו. לפעמים כן יש סיבה לכך שמישהו לא נמשך אלינו, לפעמים הסיבה הזו היא כזו שאי-אפשר או שאיננו רוצים לשנות. ולפעמים, הסיבה הזו היא דבר-מה שפשוט לא שמנו לב אליו. ואולי בדיעבד היינו מעדיפים כן לשנותה. בין אם עבור עצמנו בלבד, ובין אם גם עבור פרטנרים עתידיים.
   אגב, באותה המידה הסיבה הייתה יכולה להיות חוסר הקשבה, תחקור יתר או דברים שלא קשורים לפן הפיסי.

   ובכלל, כמובן שיש אנשים מעולים ומדהימים שפשוט לא מתאימים לנו כימית. קורה.לפמים אפילו מבאס. אבל קצרה היריעה מלהכיל את כל האופציות 🙂 מקווה שאת מבינה אותי.

   ושמחה לפחות עם חלק מהטקסט הזדהית.

   נקודה אחרונה לסיום (בחיי!), בטוחני שגם אם לבחורות שמנמנות, זרוקות עם שפם יהיה בנמצא גרשוני שיראה אותה כנהדרת בנשים. או שלא אכפת מלכתחילה, או שאוהבים וזה נעלם, לא? 🙂

 5. אדירה! זו בדיוק ההרצאה שנתתי לחבר שלי באותו ערב אחרי שקראתי את הכתבה הידועה לשמצה על "קלה להשגה". הגדרה כזו כאילו שוללת מהאישה את היותה בעלת חשיבה ורצונות עצמאיים… הרי אם שכבתי עם בחור אז זה לא כי רציתי אלא כי "זרמתי"? הוא "השיג" אותי? מה אני נתונה למישהו אחר??
  טוב יאללה חפרתי… בכל מקרה- אהבתי;)

 6. הרגשתי צורך להביע את תמיכתי והזדהותי גם כאן. לאחר קריאה של הכתבה המזעזעת האמורה לעיל (למה אין קישור?), גיליתי להפתעתי כי מבחינת כמעט כל הקריטריונים שצוינו בה אני "קלה להשגה", מה שכמובן לא נכון בשום צורה או אופן, משום שכמו כל אדם בר דעת אני מתקרבת רק כאשר הסיטואציה נוחה לי והאדם מוצא חן בעיניי (מה שנדיר מאוד).
  הכתבה הזו, וכן הלך הרוח שהיא מבטאת, דוחה ומשפילה לא רק עבור נשים אלא גם עבור גברים, שכן הם מתוארים כמי שנמצאים במצוד אינסופי אחרי כוס נייד, ומוכנים להסתפק בשאריות אם יש צורך. העיקר שיספקו את צרכיהם.

  בקיצור, אני מסכימה איתך במאה אחוז. ההגדרות האלה הן תולדה של צרות מוחין ממארת.

  • אין קישור כי לא מגיע להם עוד פרסום (ותודה לדפנה שהעירה את עיניי לגבי זה).

   אישית, אגב, לא הרגשתי מושפלת מהכתבה. אבל כן הרגשתי שהיא מהווה עלבון לאינטיליגנציה (באופן כללי). הנוסח, התוכן וצורת ההתייחסות, אף-אחד מהם לא ראוי לפרסום בעיניי.

   אבל זו אני 🙂

   • אין בכלל סיבה להזכיר את העובדה שהכתבה היא עלבון לאינטילגנציה של הציבור הנשי והגברי כאחד (כמו שציינתי לעיל), וזו השפלה בפני עצמה. אלא שבעיני יש כאן ערך מוסף של השפלה, עבור גברים משום שמניחים שהם חסרי תודעה באופן מוחלט, ועבור נשים משום שמניחים שאין להן אף עיסוק מלבד להרשים זכרים.

   • מעדיפה שלא, באמת שלא מגיע להם פרסום.
    אבל אם ממש בא לך ואת לא עצלנית (:P), כנסי למאקו וחפשי כתבה של 'לי מור' או משהו כזה. באותו הנושא.
    זה מלפני כחודש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s